Każdy ma prawo głosu
Unijna inicjatywa Funduszu Odbudowy ma dobre cele, jasne metody realizacji i źródła finansowania. Jest więc pełnokrwistym, dobrze zaprojektowanym programem.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest częścią nadzwyczajnej inicjatywy Komisji Europejskiej (KE) oraz Rady Europejskiej w reakcji na obecny światowy kryzys zdrowotny i oczekiwane duże globalne zmiany technologiczne i klimatyczne. Podstawowy cel tej inicjatywy to odbudowa gospodarek krajów członkowskich UE po kryzysie wywołanym pandemią, a głównie podtrzymanie rozwoju gospodarczego w perspektywie kilku najbliższych dziesięcioleci. KE i Rada zabiegają więc o przyjęcie dobrej strategii wyjścia z kryzysu i budowy odporności na przyszłe zagrożenia, bazującej w dużym stopniu na polityce gospodarczej na rzecz transformacji w dwóch kluczowych obszarach – cyfryzacji oraz Zielonym Ładzie.
Sformułowanie celów to tylko stosunkowo drobna część każdego programu gospodarczego. Główna część to sformułowanie metod realizacji celów i sposobów finansowania przyjętych metod. Dla porównania znany w Polsce rządowy program strategii stabilności i rozwoju miał dobre cele, ale nie miał pokazanych ani metod ich realizacji, ani sposobów finansowania. Natomiast unijna inicjatywa ma i jedno, i drugie. Jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta