Limity kilometrów miesięcznych przejazdów dla burmistrza
- Radni naszego miasta uznali, że w drodze uchwały rady miasta trzeba ograniczyć koszty w gminie, gdyż jest trudna sytuacja finansowa z powodu COVID i ustalić sztywne limity miesięcznych przejazdów dla burmistrza (lokalnych i krajowych). Dziś nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie. Radni powołują się, m.in. na art. 44 ust. 3 ustawy finansowej czy art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Czy będzie to legalna uchwała – pyta radna.
Analiza pytania wymaga zasadniczo odniesienia się do stosownych regulacji prawnych ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282), ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.) oraz ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 ze zm.).
I tak, z racji faktu, że chodzi o samorządowe podstawy zatrudnienia konieczne jest przypomnienie regulacji art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. c i art. 8 ust. 2 ww. ustawy o pracownikach samorządowych. Z pierwszej normy wynika, że pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie – wyboru, w urzędzie gminy wójt (burmistrz, prezydent miasta). Z kolei, w art. 8 postanowiono, że pracodawcą wójta jest urząd gminy. (...)
Czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności - wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta