Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostęp do leków na Covid-19 w świetle prawa własności intelektualnej

23 marca 2021 | Dobra Administracja | Żaneta Zemła-Pacud

Paląca potrzeba zapewnienia szerokiego dostępu do leków na COVID-19 rodzi wiele pytań. Kluczowe dotyczy możliwości sprostania wyzwaniom pandemii w świetle obowiązującego systemu ochrony własności intelektualnej.

W opinii publicznej i mediach społecznościowych kwestia ta często sprowadzana jest do jednego postulatu - konieczne jest udzielenie licencji przymusowych.

Ramy prawne i faktyczne

Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, zarówno w odniesieniu do ram prawnych ochrony innowacyjnych leków, jak i faktycznych, technologicznych barier związanych z masową produkcją szczepionek. Spróbujmy przyjrzeć się obu tym kwestiom.

Podstawowym instrumentem ochrony leków innowacyjnych są patenty. Udzielane są na nowe i nieoczywiste produkty lub technologie, i zapewniają wyłączność na korzystanie z nich przez okres 20 lat. Patenty na szczepionki dopuszczone do stosowania przeciwko Covid-19 nie zostały jeszcze udzielone. Co więcej, zgłoszenia patentowe dotyczące tych szczepionek nie zostały jeszcze opublikowane, a nastąpi to dopiero po upływie 18 miesięcy od dokonania poszczególnych zgłoszeń. Dopiero wówczas będzie można zapoznać się z opisem wynalazku i zastrzeżeniami patentowymi. Samo udzielenie patentu – o ile nastąpi – będzie miało miejsce jeszcze później.

Trochę przymusu

W sytuacjach nadzwyczajnych, m.in. kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo państwa w obszarze ochrony zdrowia i życia ludzkiego, możliwe jest udzielenie licencji przymusowej na opatentowany wynalazek, czyli upoważnienia do korzystania z niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11919

Wydanie: 11919

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament