Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych
Pracodawcy wiedzą, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami może być opłacalne dla obu stron.
Według danych GUS o aktywności ekonomicznej ludności Polski w II kwartale 2020 r. aż w 23,4 proc. przyczynę bierności zawodowej ludności w wieku produkcyjnym stanowiła choroba i niepełnosprawność. Pojęcie „niepełnosprawność" odnosi się do osób, u których występują dysfunkcje organizmu – fizyczne, psychiczne lub umysłowe, które w sposób trwały lub okresowy mogą utrudniać, ograniczać, a nawet uniemożliwiać wykonywanie czynności życiowych lub zawodowych, pełnienie funkcji społecznych. Takim osobom pracodawca powinien zapewnić szczególną ochronę, dostosować miejsce i warunki pracy do ich potrzeb, zagwarantować równe traktowanie (w tym dostęp do pracy i awansowania), przeciwdziałać przejawom dyskryminacji.
A konstytucja mówi...
Zasada równego traktowania i niedyskryminacji została wyrażona w art. 32 Konstytucji RP z 1997 r., która ponadto nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki niektórym kategoriom osób, w tym niepełnosprawnym (art. 68 ust. 3) i udzielania im pomocy, m.in. w przysposobieniu do pracy (art. 69).
Chodzi o stworzenie takim osobom równych szans, w tym możliwości nabycia określonych umiejętności zawodowych, niezakłóconego dostępu do rynku pracy i aktywizacji zawodowej. Z drugiej strony, obowiązujące przepisy mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta