Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd w byłej kwaterze NATO

23 marca 2021 | Świat | Anna Słojewska
Król Belgów Filip i królowa Matylda  na stacji metra Maelbeek, jednego  z dwóch  celów terrorystów  w 2016 r.  Drugim było podbrukselskie lotnisko
źródło: AFP
Król Belgów Filip i królowa Matylda na stacji metra Maelbeek, jednego z dwóch celów terrorystów w 2016 r. Drugim było podbrukselskie lotnisko

Pięć lat po zamachach Belgia wspomina ofiary islamskich terrorystów i przygotowuje proces dziesięciu z nich.

 

7.58, hala odlotów międzynarodowego lotniska w podbrukselskim Zaventem. Król Filip, królowa Matylda i premier Alexander De Croo składają hołd ofiarom zamachów. Dokładnie pięć lat temu w tym miejscu, przy rzędach odprawy numer 2 i 11, zostały zdetonowane ładunki wybuchowe i w odstępie zaledwie 9 sekund doszło do dwóch eksplozji.

Pięć lat temu

Kwiaty pod pamiątkową tablicą, odczytanie nazwisk ofiar, krótkie rozmowy z uratowanymi i rodzinami zabitych, ale bez uścisków rąk czy przytulenia – Belgia, jak cała Europa, w stanie zamaskowanej pandemicznej ostrożności pilnuje dystansu społecznego. Delegacja przemieszcza się przez miasto i o 9.10 podobna krótka chwila zadumy na stacji metra Maelbeek w sercu dzielnicy europejskiej. Dokładnie pięć lat po trzeciej eksplozji tego najtragiczniejszego powojennego dnia w Belgii.

Potem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11919

Wydanie: 11919

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament