Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatna sekta Ojca Pawła

27 marca 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
autor zdjęcia: Krzysztof Kaniewski
źródło: reporter

Na jego kazania we Wrocławiu przychodziły tłumy. Potrafił wykorzystać każdą zdobytą informację, uzależnić od siebie kolejne osoby, stopniowo odbierając im wolność. Upokarzał, molestował, gwałcił. Wierni przemieniali się w niewolników, którzy dla swojego duszpasterza mogli zrobić wszystko.

Jest początek marca. Do katowickiej prokuratury wpływa doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez pewnego dominikanina. Kilka dni później wrocławski klasztor Dominikanów i prowincjał tego zakonu wydają oświadczenie w tej sprawie, a w kolejnych dniach prokuratura rozpoczyna działania: podejrzany zostaje zatrzymany, a w dwóch klasztorach prowadzone jest przeszukanie. Państwo chyba po raz pierwszy staje tak jednoznacznie po stronie ofiar i decyduje się na działanie przeciwko instytucji kościelnej. Powodem jest informacja o tym, że zakonnik, któremu już ponad 20 lat temu postawiono wiarygodnie zarzut wykorzystywania seksualnego, ekonomicznego i emocjonalnego powierzonych jego opiece studentek, wbrew zapewnieniom władz zakonnych wciąż działał i wykorzystał kolejną kobietę.

Od tego momentu wydarzenia toczą się błyskawicznie. W „Gazecie Wyborczej" ukazuje się wstrząsający wywiad z ojcem Marcinem Mogielskim, który od początku wspierał ofiary, i ojcem Pawłem Kozackim, prowincjałem zakonu. Obaj opowiadają o wieloletnich zaniedbaniach zakonu, o tym, co wydarzyło się we Wrocławiu, i dlaczego tak długo tolerowano sytuację.

Dzień później w portalu Onet głos zabierają – po raz pierwszy – ofiary. Choć już opowieść dominikanów była drastyczna, dopiero po tym wywiadzie opinia publiczna może zapoznać się z najbardziej dramatycznymi szczegółami. Kobiety opowiadają o przemocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11923

Wydanie: 11923

Zamów abonament