Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kruchy sojusz duszy z ciałem

03 kwietnia 2021 | Plus Minus | Jan Maciejewski
„Symbolem sztuki lekarskiej jest laska Asklepiosa, z wijącym się wokół niej wężem. Znak, który opowiada historię zadziwiająco podobną do tej, która wydarzyła się na krzyżu”
źródło: Shutterstock
„Symbolem sztuki lekarskiej jest laska Asklepiosa, z wijącym się wokół niej wężem. Znak, który opowiada historię zadziwiająco podobną do tej, która wydarzyła się na krzyżu”
Krzyż, narzędzie tortur, jest jednocześnie źródłem największego zwycięstwa. To w rozciągnięte na krzyżu, wykrzywione cierpieniem ciało Chrystusa wbija wzrok każdy chrześcijanin. Jego śladem podąża. Jest jednocześnie syndromem choroby  (grzechu pierworodnego) i kuracją (odkupieniem)
źródło: Shutterstock
Krzyż, narzędzie tortur, jest jednocześnie źródłem największego zwycięstwa. To w rozciągnięte na krzyżu, wykrzywione cierpieniem ciało Chrystusa wbija wzrok każdy chrześcijanin. Jego śladem podąża. Jest jednocześnie syndromem choroby (grzechu pierworodnego) i kuracją (odkupieniem)

Z żadnym innym zawodem słowo „powołanie" nie zrosło się tak mocno jak z tymi dwoma. Czuwają nad naszym zdrowiem i zbawieniem. Być może dlatego czasami wydaje się, że ze sobą rywalizują. Walczą o to, która profesja okaże się ważniejsza. Ale w rzeczywistości lekarz i ksiądz trzymają się razem. I razem też padają.

 

Po jednej stronie lekarz, po drugiej – ksiądz. Który z nich stanie bliżej, będzie miał pierwszeństwo w dostępie do tego pośrodku – chorego? Lekarz ciała czy duszy? Co weźmie górę: doczesne zdrowie, a może jednak wieczne szczęście? Tak właśnie przedstawia się tych dwóch na niezliczonych miniaturach i obrazach. Podobnie też opowiadają tę historię badacze idei i obyczajów – jako rywalizację. Walkę, od której zależy nie tyle los chorego człowieka, co całej wspólnoty. Przy łożu boleści ustalają się kryteria i priorytety. Na chwilę przed śmiercią jednostki tworzone są prawa, według których żyć będą wszyscy pozostali. Co chronimy, o co walczymy, które dobro uznamy za ważniejsze – ciało czy może jednak duszę?

Tak opowiedział tę historię między innymi Georges Minois. Cykle wydawnicze to kwestia raczej miesięcy niż lat, więc fakt, że książka francuskiego historyka „Ksiądz i lekarz" wydana została w samym środku pandemicznego 2020 roku, jest szczególnym rodzajem przypadku. Bo jeżeli rzeczywiście, jak stara się on przekonać czytelnika, rywalizacja między kapłanem i medykiem to gra o sumie zerowej, poprzedni rok oznaczał miażdżącą klęskę stanu kapłańskiego i równie bezdyskusyjny triumf medycyny. Księża nie tylko zostali przez lekarzy odepchnięci od łóżek chorych, wyrzuceni poza teren szpitala. Mało tego, medycyna wkroczyła do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11929

Wydanie: 11929

Zamów abonament