Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieje wiatr historii

03 kwietnia 2021 | Plus Minus | Kamil Kołsut
źródło: AFP

Mnożą się protesty przeciwko organizacji w przyszłym roku zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie i piłkarskiego mundialu w Katarze. Bojkotu raczej nie będzie, ale pokolenie #MeToo i Black Lives Matter może śmielej zabrać głos.

 

20 lat temu – kiedy Pekin w walce o prawo przeprowadzenia letnich igrzysk pokonał Ałmaty – niektórzy wierzyli, że zaplanowana na 2008 rok impreza naprawi Chiny. Gospodarze zapowiadali postęp w zakresie ochrony praw człowieka oraz wolności prasy, ale nie zrobili w tej sprawie nic. Dziś Zachód nie ma już złudzeń, że wielkie sportowe wydarzenie cokolwiek w Państwie Środka zmieni, a i tamtejsze władze zrezygnowały z pustych obietnic.

Chińczycy rok przed startem imprezy nie przejmują się opinią międzynarodową i depczą prawa człowieka, pacyfikując wolnościowe dążenia mieszkańców Hongkongu oraz zamykając w obozach członków muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej. Rządząca krajem partia komunistyczna czuje się bezkarna, bo dysponuje najpotężniejszym argumentem współczesnego świata – siłą gospodarki.

Starcia z potęgą nie wytrzymały niedawno władze NBA. Wystarczył jeden tweet wspierający protesty w Hongkongu wysłany przez szefa Houston Rockets Daryla Moreya, żeby chińskie władze na kilka tygodni zablokowały transmisje z meczów najlepszej koszykarskiej ligi świata. Niedługo później podobny los spotkał Premier League, bo prześladowanych Ujgurów wziął w obronę piłkarz Arsenalu Londyn Mesut Oezil.

Zachodni politycy coraz głośniej nawołują do bojkotu igrzysk, ale według związanego z chińskimi władzami tabloidu „Global Times" Pekin ukaże sankcjami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11929

Wydanie: 11929

Zamów abonament