Wielkanocny koszyczek
W tym roku Wielkanoc znowu została odwołana przez rząd. W kościołach jeden koszyczek może stać na 20 metrach kwadratowych, więc święconkę dojadamy z ubiegłego roku. Poświęciliśmy jednak chwilę na analizę sytuacji.
Alleluja – popularna piosenka z filmu „Shrek". Mimo że jest raczej smutna, w dawnych czasach ludzie życzyli sobie „wesołego Alleluja".
Baranek – kiedyś robiono je z cukru albo z masła, ale ostatnio zdarzyło nam się zobaczyć wielkanocnego baranka wykonanego z mięsa drobiowego. A tego to musiał zrobić niezły baran.
Babka – symbol protestu na wielkanocnym stole. Pieczona babka przypomina o piekle kobiet. Kobiet uwięzionych w kuchni, przy piekarniku, spętanych stereotypami i konwenansami.
Ciacho – jak wiadomo, jest smaczne. Zazwyczaj to facet, który nie nadaje się na męża, ale na jednorazową przygodę jak najbardziej. No i ciacho jest przeciwieństwem męża, który zazwyczaj jest obciachem. Ciacho nie kojarzy się z postem, wręcz przeciwnie.
Czekoladowe niespodzianki – w Niemczech i w Poznańskiem (to zresztą właściwie to samo) w Wielkanoc chowa się czekoladowe jaja w ogródku, a potem dzieci pod każdym krzaczkiem znajdują jajko niespodziankę. To samo dzieje się w mediach z nieruchomościami prezesa Obajtka.
Droga Krzyżowa – miejsce z koszmarów Marty Lempart. Wszędzie są krzyże, katolicy, a do tego niejaki Jezus. To osobnik bardziej podejrzany od Hołowni, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta