Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkanocny koszyczek

03 kwietnia 2021 | Plus Minus | Robert Górski&Mariusz Cieślik
źródło: Przemysław Borkowski
źródło: Przemysław Borkowski
źródło: Przemysław Borkowski
źródło: Przemysław Borkowski
źródło: Przemysław Borkowski
źródło: Przemysław Borkowski

W tym roku Wielkanoc znowu została odwołana przez rząd. W kościołach jeden koszyczek może stać na 20 metrach kwadratowych, więc święconkę dojadamy z ubiegłego roku. Poświęciliśmy jednak chwilę na analizę sytuacji.

Alleluja – popularna piosenka z filmu „Shrek". Mimo że jest raczej smutna, w dawnych czasach ludzie życzyli sobie „wesołego Alleluja".

Baranek – kiedyś robiono je z cukru albo z masła, ale ostatnio zdarzyło nam się zobaczyć wielkanocnego baranka wykonanego z mięsa drobiowego. A tego to musiał zrobić niezły baran.

Babka – symbol protestu na wielkanocnym stole. Pieczona babka przypomina o piekle kobiet. Kobiet uwięzionych w kuchni, przy piekarniku, spętanych stereotypami i konwenansami.

Ciacho – jak wiadomo, jest smaczne. Zazwyczaj to facet, który nie nadaje się na męża, ale na jednorazową przygodę jak najbardziej. No i ciacho jest przeciwieństwem męża, który zazwyczaj jest obciachem. Ciacho nie kojarzy się z postem, wręcz przeciwnie.

Czekoladowe niespodzianki – w Niemczech i w Poznańskiem (to zresztą właściwie to samo) w Wielkanoc chowa się czekoladowe jaja w ogródku, a potem dzieci pod każdym krzaczkiem znajdują jajko niespodziankę. To samo dzieje się w mediach z nieruchomościami prezesa Obajtka.

Droga Krzyżowa – miejsce z koszmarów Marty Lempart. Wszędzie są krzyże, katolicy, a do tego niejaki Jezus. To osobnik bardziej podejrzany od Hołowni, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11929

Wydanie: 11929

Zamów abonament