Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Boska prawie od zawsze

03 kwietnia 2021 | Plus Minus | Monika Kuc
Sandro Botticelli,  mapa Piekła, jedna ze stu jego ilustracji do „Boskiej komedii”, 1495
źródło: Getty Images
Sandro Botticelli, mapa Piekła, jedna ze stu jego ilustracji do „Boskiej komedii”, 1495
Dante Gabriel Rossetti, portret Beatrycze Portinari, ukochanej Dantego, 1870
źródło: Getty Images
Dante Gabriel Rossetti, portret Beatrycze Portinari, ukochanej Dantego, 1870

W 2021 roku obchodzimy 700-lecie śmierci Dantego Alighieri. Jego arcydzieło „Boska komedia" rozgrywa się w Wielkim Tygodniu, a zainspirowało artystów różnych epok: Sandra Botticellego, Augusta Rodina, a nawet współczesnego powieściopisarza Dana Browna

.

Swoje dzieło, „Boską komedię", Dante pisał w latach 1307–1321 w pierwszej osobie, a więc jako własną podróż w zaświaty, którą podejmuje „w połowie czasu" jako 35-letni poeta. Naprawdę, gdy zaczynał pisać ten poemat, miał lat 42. Motywowała go chęć odnowy moralnej świata i pragnienie spotkania z ukochaną Beatrycze. Ta niezwykła literacka podróż rozpoczyna się w wielkanocnym tygodniu 1300 roku. Do Piekła schodzi w Wielki Piątek. W Piekle i Czyśćcu przewodnikiem Dantego jest Wergiliusz, starożytny rzymski poeta, autor „Eneidy". W Raju zaś – Beatrycze. Dał dziełu tytuł „Komedia", co oznaczało, że utwór rozpoczęty poważnie zakończy się szczęśliwie i będzie pisany nie podniosłym, „tragicznym" językiem, ale powszednim – „komicznym".

Dopiero od weneckiego wydania w 1555 roku wielbiciele Dantego w dowód uznania dla rangi utworu, w którym zawarta jest pełnia ówczesnej kultury, olbrzymia wiedza, wspaniały obraz światów pozagrobowych, galeria niezwykłych postaci i epizodów – nazwali tę komedię „Boską".

Wygnany z Florencji

O „Boskiej komedii" można powiedzieć, że pełni rolę DNA całej naszej kultury, bo ukształtowała wizje kolejnych pokoleń, wpływając na przyszłość sztuki. W polskim dziedzictwie najsłynniejszą odpowiedzią na dzieło Dantego jest „Nie-Boska komedia" Zygmunta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11929

Wydanie: 11929

Zamów abonament