Najpierw uzgodnienia z zarządcą drogi, potem decyzja
W orzecznictwie podkreśla się, że teren mający dostęp do drogi publicznej nie może jednocześnie zostać uznany za pozbawiony dostatecznego uzbrojenia w zakresie komunikacji ze względu na parametry tej drogi.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przez właściwy organ jest uwarunkowane łącznym spełnieniem warunków określonych w art. 61 ust. 1 ustawy z 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednym z tych warunków jest zgodność decyzji z przepisami odrębnymi. Zbadanie tej zgodności następuje poprzez dokonanie przez organ uprawniony do wydania decyzji (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) uzgodnień z innymi organami. Listę tych organów wraz z zakresem uzgodnień zawiera art. 53 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pas drogi
Jednymi z kluczowych są uzgodnienia z właściwym zarządcą drogi – w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego.
Co do zasady głównymi zarządcami dróg są dla dróg:
- krajowych – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad,
- wojewódzkich – zarząd województwa,
- powiatowych – zarząd powiatu,
- gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).
W pierwszych trzech przypadkach zarządcą drogi jest inny organ niż ten, który prowadzi postępowanie w sprawie warunków zabudowy. Do tych przypadków zastosowanie znajduje więc procedura uzgodnieniowa. W ostatnim przypadku, gdy teren jest położony przy drodze gminnej, zarządcą drogi będzie wójt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta