Opodatkowanie dochodów ze stosunku pracy a zmiana miejsca zamieszkania
Skutkiem zmiany miejsca pracy, oddelegowania lub przeprowadzki do innego państwa może być utrata rezydencji podatkowej w poprzednim miejscu pobytu i uzyskanie statusu rezydenta w państwie przyjazdu. Zmiana taka w trakcie roku podatkowego, spowoduje wygaśniecie nieograniczonego obowiązku podatkowego z dniem, w którym nastąpi zmiana miejsca zamieszkania.
Wybór zasad opodatkowania dochodów osób fizycznych uzależniony jest od posiadania przez taką osobę statusu rezydenta albo nierezydenta podatkowego. Określenie jej statusu jako rezydenta albo nierezydenta wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca zamieszkania w myśl przepisów podatkowych.
Miejsce zamieszkania
Co do zasady, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.
Natomiast w myśl art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Wskazane w cytowanym przepisie warunki uznania osoby fizycznej za rezydenta Polski rozdzielone zostały spójnikiem „lub", co jest równoznaczne z tym, że wystarczy spełnienie któregokolwiek z nich, aby uznać, że osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym podlega w kraju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta