PIT a ulga termomodernizacyjna
W rozliczeniu rocznym PIT można odliczać wydatki na termomodernizację własnego budynku mieszkalnego. Skorzystanie z tej ulgi wymaga od podatnika spełnienia kilku warunków.
Zasady i warunki korzystania z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu podatkowym zostały określone w przepisach art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 1426).
Jedynie właściciel lub współwłaściciel
Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać wyłącznie podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W przypadku małżonków pozostających w związku małżeńskim, prawo do korzystania z ulgi mogą mieć obydwoje, bądź tylko jedno z nich. Dla ustalenia kto może skorzystać zasadnicze znaczenie ma czy dana nieruchomości stanowi majątek wspólny małżonków, czy też majątek odrębny jednego z nich, np. otrzymany w spadku lub w darowiźnie.
WAŻNE!
Ulga w ogóle nie przysługuje tym podatnikom, którzy są najemcami czy użytkownikami budynków.
Odliczeniu od podstawy opodatkowania, ustalanej w rocznym rozliczeniu podatku (PIT-37 lub PIT-36), podlegają wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Maksymalna kwota ulgi została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta