Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować wierzytelności

21 kwietnia 2021 | Rachunkowość | Oliwia Kasińska

Czynności wykonywane przez fundusz na rzecz sekularyzacji, których przedmiotem są tzw. wierzytelności trudne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast tzw. dobre wierzytelności są z tego podatku zwolnione.

Wierzytelności trudne to wierzytelności wymagalne, zagrożone nieściągalnością, w stosunku do których prowadzone będą postępowania egzekucyjne oraz sądowe. Nie stanowią one ani dostawy towarów, ani świadczenia usług. W konsekwencji czynności te nie będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Natomiast o dobrych wierzytelnościach mówimy w przypadku wierzytelności wymagalnych, ale niespornych i pozbawionych wad prawnych. Czynności te będą stanowiły usługi korzystające ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2021 r. (0111-

KDIB3-1.4012.902.2020.6.ICZ.).

Z wnioskiem o interpretację wystąpił niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty, który w ramach prowadzonej działalności emituje certyfikaty inwestycyjne dystrybuowane do podmiotów zewnętrznych. Fundusz planował zawrzeć umowę przelewu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11943

Wydanie: 11943

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament