Faktoring jako narzędzie poprawy płynności finansowej
Celem długoterminowym każdego przedsiębiorstwa jest kreowanie wartości firmy. Menedżerowie oraz dyrektorzy finansowi na bieżąco monitorują jej kondycję finansową za pomocą wskaźników zadłużenia, rentowności lub płynności finansowej. Ostatni wskaźnik jest istotny z punktu widzenia zdolności do regulacji bieżących zobowiązań spółki. Jednym ze sposobów poprawienia płynności finansowej w przedsiębiorstwie jest stosowanie faktoringu.
Faktoring jest jedną z najszybciej rozwijających się usług finansowych w Polsce. Korzyści jakie za sobą niesie sprawia, że managerowie oraz dyrektorzy finansowi chętnie sięgają po to narzędzie poprawy płynności finansowej. Obecnie z narzędzia korzysta około 18 tys. podmiotów w Polsce, natomiast łączną wartość wierzytelności objętą faktoringiem w 2019 roku szacuje się na 281,7 mld zł. Co ciekawe, co roku odnotowuje się wzrost wierzytelności faktoringowych średnio o 16 proc.
Na czym to polega
Istotą faktoringu jest zamiana należności z tytułu dostaw i usług na gotówkę. W operacji faktoringu biorą udział trzy podmioty: faktor, przedsiębiorstwo sprzedające towar lub usługę oraz przedsiębiorstwo kupujące towar lub usługę. W pierwszej kolejności sprzedawca sprzedaje towar do swojego klienta dostarczając do niego towar oraz wystawia za to fakturę sprzedaży VAT. Następnie kupujący kupuje towar oraz jest zobowiązany do zapłaty za fakturę zakupu VAT w wyznaczonym terminie płatności. Jednocześnie należność zostaje sprzedana do faktora i na fakturze sprzedaży widnieje numer rachunku bankowego faktora. W zamian za sprzedaną fakturę, przedsiębiorstwo otrzymuje natychmiastowo środki pieniężne. W dniu wyznaczonego terminu płatności za fakturę kupujący towar jest zobowiązany do opłacenia dokumentu na konto bankowe faktora. Wynagrodzeniem faktora jest prowizja od tej operacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta