Jakie możliwości ma biegły rewident
Sprawozdanie biegłego rewidenta jest punktem finalizującym badanie sprawozdania finansowego. Zanim jednak dojdzie do złożenia podpisu pod sprawozdaniem z badania, biegły rewident musi sformułować opinię na temat sprawozdania finansowego.
Sprawozdanie z badania zawiera jedną z wymienionych opinii: bez zastrzeżeń, z zastrzeżeniem, negatywną lub odmowę wyrażenia opinii. W sytuacji, kiedy sprawozdanie finansowe jest wolne od zniekształceń, wybór opinii jest czystą formalnością.
W pracy biegłego rewidenta zdarzają się przypadki, kiedy bierze pod uwagę zawarcie w sprawozdaniu z badania opinii zmodyfikowanej. Wątpliwości może być wiele, natomiast standardy badania udzielają w tym zakresie praktycznych wskazówek.
Kto podlega badaniu
W rozdziale 7 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wskazane zostały jednostki, których roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta.
Jednostki te to przede wszystkim banki krajowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i inne wymienione w art. 64 uor.
Obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego podlegają również spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji, a także pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzano sprawozdanie finansowe, spełniły dwa warunki z następujących: jednym z warunków jest przekroczenie zatrudnienia 50 osób liczonego jako średniorocznego zatrudnienia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta