Lockdown w spadku
Sądy mogą uznać rozporządzenia za niekonstytucyjne.
Minął rok od ogłoszenia stanu epidemii, a poszkodowani przez lockdown nie przestają liczyć strat. Niektórzy rozpoczęli walkę o odszkodowania już parę miesięcy temu. Dochodzenie roszczeń jest jednak w tym przypadku szczególnie uwarunkowane, ponieważ ich podstawą jest odpowiedzialność Skarbu Państwa za wydanie ustaw i rozporządzeń niezgodnych z konstytucją (art. 4171 §1 k.c.). Alternatywnie jako podstawę podaje się odpowiedzialność za zaniechanie legislacyjne, czyli niewydanie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń przyznających odszkodowania (art. 4171 §4 k.c.). W obu wypadkach droga do celu jest utrudniona.
Dopiero po wyroku TK
Pierwsze rozwiązanie wymaga stwierdzenia niezgodności ustawy w osobnym postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Dopiero po wyroku Trybunału sąd powszechny może przyznać odszkodowanie. Dotychczas raczej przyjmowano, że wyrok ten powinien być wydany przed rozpoczęciem postępowania o odszkodowanie. Sporne pozostaje również, czy sąd mógłby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta