Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdalny udział w postępowaniu

27 kwietnia 2021 | Dobra Administracja | Anna Diaby-Lipka

Minął już rok od wybuchu pandemii. Zmiany, które ona spowodowała nie ominęły sądów cywilnych. One również musiały przystosować się do nowej rzeczywistości. Pomogły w tym środki komunikacji elektronicznej.

Kwestię zdalnych rozpraw reguluje art. 15zzs1 obowiązującej w dniu pisania niniejszego artykułu ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z tą ustawą, co do zasady, rozprawa lub posiedzenie jawne przeprowadzane są zdalnie. Zasada ta ma być stosowana w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego stacjonarnie nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w niej uczestniczących.

Decyzję co do trybu przeprowadzenia rozprawy lub posiedzenia jawnego podejmuje przewodniczący składu sędziowskiego. Strony, pełnomocnicy, świadkowie czy biegli nie mogą się tej decyzji sprzeciwić.

Bez obowiązku bycia w sądzie

Osoby biorące udział w rozprawie zdalnej nie muszą przebywać w budynku sądu. Oznacza to, że każdy z uczestników może przebywać w dowolnym miejscu jak długo ma dostęp do łącza internetowego umożliwiającego udział w czynności.

Możliwe jest również, aby podczas rozprawy zdalnej cześć osób przebywała na terenie budynku sądu, a cześć przebywała poza nim. Osobami, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11948

Wydanie: 11948

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament