Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwolnić patenty na szczepionki

18 maja 2021 | Rzecz o prawie | Adam Bodnar

Zdjęcie ochrony patentowej nie powinno wywłaszczyć koncernów, lecz nakłonić je do dzielenia się wiedzą.

 

Prezydent Joe Biden 5 maja 2021 r. zadeklarował, że jest za tym, aby uwolnić patenty na szczepionki przeciwko Covid-19. Choć postulat ten pojawiał się już wielokrotnie w debatach publicznych, to dopiero deklaracja prezydenta USA zelektryzowała opinię społeczną. Uwolnienie ochrony patentowej może stać się faktem, a nie tylko marzeniem publicystów i działaczy społecznych. Warto przy tej okazji zastanowić się nad uwarunkowaniami prawnymi i społecznymi takiej decyzji.

Licencja przymusowa

Wytworzenie szczepionki (czy jakiegokolwiek innego leku) wymaga intensywnych prac badawczych. Aby chronić innowacje, a także interesy finansowe twórców, leki objęte są zazwyczaj ochroną patentową, która stanowi jeden z rodzajów ochrony własności intelektualnej. Normy prawne dopuszczają jednak wprowadzanie mechanizmów ograniczenia własności intelektualnej. Jednym z nich jest tzw. licencja przymusowa. Ze względu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11964

Wydanie: 11964

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament