Nie oczekujmy społecznego entuzjazmu
Różne rozwiązania problemów wokół kredytów frankowych mogą budzić poczucie niesprawiedliwości.
Problem prawny między bankami a kredytobiorcami stał się zagadnieniem o charakterze systemowym. Ostatnia decyzja SN, by zamiast uchwały zwrócić się o przedstawienie opinii do kilku instytucji publicznych, raczej nie przybliża nas do rozwiązania. Analiza bogatego już orzecznictwa wskazuje, że jest ono dalekie od jednolitości. Musi się więc pojawić pytanie, czy skala generujących problemy umów kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż polska nie była na tyle duża, że wymagała rozwiązań ustawowych. Takie zostały wprowadzone w znikomym zakresie, podobnie jak we Francji lub w Austrii czy w Słowenii.
Nie zdecydowano się w Polsce na całościowe rozwiązanie wzorowane np. na podejściu węgierskim lub chorwackim, gdzie dostrzeżono związek popularności kredytów frankowych z zagrożeniem dla stabilności gospodarczej, obniżeniem skuteczności krajowej polityki pieniężnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta