Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto poprawić przejrzystość budżetów obywatelskich

18 maja 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

W budżetach obywatelskich wiele kontrowersji budzą powody odrzucenia zgłoszonych projektów. Niejasne zasady weryfikacji mogą być nadużywane.

Aktywiści z całego kraju zwracają uwagę, że wiele projektów zgłaszanych przez nich do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego jest odrzucanych z wątpliwym uzasadnieniem.

Dużo uznaniowości

Etap zgłaszania projektów i ich weryfikacji stwarza pole do nadużyć. Oceniający projekt urzędnicy mogą uznaniowo eliminować na wejściu te, których realizacja kłóciłaby się z polityką realizowaną przez władze lokalne.

Kiedy w 2018 r. ustawodawca wprowadził do ustaw samorządowych instytucje budżetu obywatelskiego określił także szczegółowo zakres spraw, które muszą zostać uregulowane w prawie miejscowym. Jedną z nich jest określenie „zasad oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania". W praktyce jednak organy stanowiące samorządów często wychodzą poza zakres upoważnienia ustawowego.

Zasady oceny projektów

Nie budzi wątpliwości, że akty prawa miejscowego stanowione są na podstawie i w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11964

Wydanie: 11964

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament