Radio w krótkich spodenkach
„Lato z radiem" obchodzi 50. urodziny. Mało kto wie, że jedna z najstarszych w Polsce wakacyjnych audycji mogła zakończyć żywot już jako 20-latka.
Pierwsze „Lato z radiem" pojawiło się w eterze w deszczowy czwartek 1 lipca 1971 roku. „Dzień dobry. Przypadł mi w udziale zaszczyt powitania państwa w audycji, którą dziś inaugurujemy. Słyszeć będziemy ją codziennie, z wyjątkiem niedziel, do końca sierpnia. Dużo dobrej muzyki, aktualne prognozy pogody i informacje praktyczne dla wszystkich. Bo albo ktoś jest na urlopie, albo się na urlop wybiera, albo zastanawia się, dokąd jechać. Gdzie wypoczywać, jak wypoczywać, kiedy wypoczywać? Na te pytania będziemy starali się odpowiadać w czasie naszych spotkań. Jeśli nasze rady się przydadzą, tym większa satysfakcja dla nas. Jeśli nie, pozostaje jeszcze muzyka" – tak słuchaczy przywitał wtedy prowadzący pierwszą audycję Wojciech Zyms.
„Gdy patrzę na pogodę, zmieniłbym naszą nazwę na »Lato z radiem z parasolem«" – żartował na antenie, gdy w tle brzmiała dynamiczna, radosna muzyka.
Pomysłodawcą, wydawcą oraz kierownikiem audycji do 1981 roku był Aleksander Tarnawski, twórca innych istniejących do dziś radiowych programów, takich jak „Sygnały dnia" i „Cztery pory roku". W roli reportera przy pierwszym „Lecie z radiem" pracował Rafał Brzeski, a za sterami konsolety siedział Mieczysław Drabikowski.
Na początku program wypełniały informacje pogodowe i komunikaty dotyczące głównie połączeń pociągowych i autobusowych z miejscowościami turystycznymi. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta