Opłata za dostęp do przestrzeni serwerowej bez podatku u źródła
„Urządzeniem przemysłowym" nie jest infrastruktura informatyczna (serwery) wykorzystywane przy usłudze IT polegającej na umieszczaniu, gromadzeniu i przechowywaniu danych, plików i baz danych. Nie bierze ona bowiem udziału w procesie produkcji, więc nie spełnia funkcji przemysłowych.
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 14 kwietnia 2021 r. (I SA/Łd 141/21).
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą spółka nabywa kompleksowe usługi wsparcia w obszarze IT od podmiotu powiązanego z siedzibą w Niemczech. Dla świadczenia tych usług podmiot powiązany korzysta z posiadanych zasobów, w tym serwerowni i infrastruktury technicznej, którymi samodzielnie zarządza. Spółka nabywająca usługi nie ma kontroli ani władztwa dotyczącego zewnętrznych serwerów. W ramach nabywanych usług, spółka korzysta z przestrzeni dostępnej na serwerach centralnych (grupowych), dla potrzeb m.in. umieszczania/gromadzenia/przechowywania danych/plików/baz danych. Jednocześnie, spółka nie nabywa usługi dzierżawy/najmu serwerów/urządzeń serwerowych.
Zdaniem spółki, wynagrodzenie wypłacane na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu nabywanych usług nie jest objęte zakresem stosowania art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, wobec czego nie ciążą na niej obowiązki płatnika podatku u źródła.
Organ w wydanej interpretacji indywidualnej nie zgodził się ze spółką i uznał część jej stanowiska za nieprawidłowe. W jego ocenie wynagrodzenie za usługi IT w części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta