Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja ze współpracy może dać podatkowe korzyści

19 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Grzegorz Wachołek

Jeżeli zmiana partnera biznesowego przekłada się na zwiększenie sprzedaży, marży czy zmniejszenie kosztów produkcji i fakt ten będzie udokumentowany, to odszkodowanie płacone z tego tytułu można ująć w kosztach uzyskania przychodów.

- Z uwagi na zmianę w strategii marketingowej grupy kapitałowej, dwie spółki należące do tej grupy zdecydowały o rozwiązaniu umowy o wzajemnej współpracy handlowej za porozumieniem stron. Jednocześnie z mowy wynika, że w związku z rozwiązaniem umowy, jedna ze spółek musi zapłacić na rzecz drugiej odszkodowanie za utracone korzyści. Czy takie odszkodowanie może stanowić koszt uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Świadczenie pieniężne tytułem odszkodowania, które ma w analizowanej sytuacji wypłacić jedna ze storn, nie jest rekompensatą wynikającą z wadliwego wykonania umowy. Nie znajdzie więc tutaj zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12016

Wydanie: 12016

Spis treści
Zamów abonament