Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobki z zagranicznej budowy można opodatkować w Polsce

19 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Przedsiębiorca świadczący usługi budowlane w Niemczech nie płaci tam podatku, jeśli nie ma zagranicznego zakładu. W kraju może wybrać stawkę 5,5 proc. liczoną od przychodów.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców sprzedaje towary i świadczy usługi za granicą, w tym również sezonowo. Powstaje wówczas pytanie, w którym kraju rozliczyć zarobki i według jakiej stawki. Fiskus ostatnio wyjaśnił w interpretacji, że przedsiębiorca płaci co do zasady podatek w Polsce. Takie rozwiązanie jest tym bardziej korzystne, że można wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który w przypadku usług budowlanych wynosi 5,5 proc. Konieczna jest jednak weryfikacja, czy przedsiębiorca nie ma za granicą zakładu, czyli np. placu budowy utrzymywanego ponad dwanaście miesięcy. Zyski zakładu rozlicza się bowiem kraju jego położenia.

Pytanie o zakład

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił te zasady w interpretacji z 23 czerwca 2021 r. (0113-KDIPT2-1.4011. 361.2021.2.MD). Sprawa dotyczyła podatnika, który od września 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych (PKD 43.32.Z, 43.33.Z, 43.34.Z, 43.39.Z, z przewagą 43.32.Z – zakładanie stolarki budowlanej). Jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 5,5 proc. Wykonuje swoją działalność jako podwykonawca firmy niemieckiej. Świadczy usługi polegające na montowaniu schodów w budynkach mieszkalnych na terenie Niemiec. Pracuje za granicą dwa tygodnie w miesiącu, a kolejne dwa tygodnie spędza w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12016

Wydanie: 12016

Spis treści
Zamów abonament