Duże wzmocnienie NATO
Warszawa podjęła dobrą decyzję, planując zakup abramsów. Obecność zaawansowanego technicznie czołgu w polskim arsenale jeszcze bardziej wzmocni interoperacyjność Polski z jej dwoma najważniejszymi sojusznikami – pisze ekspert think tanku Atlantic Council.
Niedawna decyzja polskiego rządu o zakupie 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 od Stanów Zjednoczonych znacząco przyczyni się do wzmocnienia potencjału odstraszania w ramach NATO i bezpieczeństwa Polski. Istnieje kilka fundamentalnych powodów, które uzasadniają tę mądrą decyzję.
Agresywna Moskwa
Rosja stanowi dziś ogromne zagrożenie dla wschodniej flanki NATO. Modernizuje swoje siły zbrojne, traktując jako priorytet inwestycje w siły lądowe, które są rozmieszczane przeciwko Polsce i jej sąsiadom z NATO. Do swojego Zachodniego Okręgu Wojskowego dodała kilka dywizji pancernych i zmechanizowanych oraz wzmocniła siły w Kaliningradzie. Wojskowe doświadczenie operacyjne zdobywała w Syrii i na Ukrainie.
Agresywna postawa Moskwy jest demonstrowana niemal każdego dnia. Ostatnio znalazła wyraz w słowach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który ostrzegł, że następna konfrontacja na Morzu Czarnym spotka się z „najsurowszą" reakcją. Jej przejawem było też zgromadzenie poważnych sił w pobliżu granicy z Ukrainą. Sytuacja na Białorusi jest bardzo niestabilna, a obecność militarna NATO w państwach bałtyckich jest stosunkowo słaba. Finlandia i Szwecja pozostają poza sojuszem. Polska jest więc istotnym ośrodkiem siły pośród tego zamętu. Musi pozostać silna dla dobra całej wschodniej flanki NATO....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta