Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopalnia Turów rozpoczęła walkę o przetrwanie

19 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
Prace przy wydobyciu w kopalni Turów idą pełną parą. Z roku na rok odkrywka powoli przesuwa się  w kierunku czeskiej granicy.
autor zdjęcia: Barbara Oksińska
źródło: Fotorzepa
Prace przy wydobyciu w kopalni Turów idą pełną parą. Z roku na rok odkrywka powoli przesuwa się w kierunku czeskiej granicy.
Ekran przeciwfiltracyjny chronić ma wody podziemne przed potencjalnym odpływem z terytorium Czech w kierunku kopalni.
autor zdjęcia: Barbara Oksińska
źródło: Fotorzepa
Ekran przeciwfiltracyjny chronić ma wody podziemne przed potencjalnym odpływem z terytorium Czech w kierunku kopalni.
Węgiel brunatny z kopalni Turów jest jedynym paliwem dla usytuowanej  tuż obok Elektrowni Turów.
autor zdjęcia: Barbara Oksińska
źródło: Fotorzepa
Węgiel brunatny z kopalni Turów jest jedynym paliwem dla usytuowanej tuż obok Elektrowni Turów.

Konflikt z Czechami odcisnął na turoszowskim zakładzie mocne piętno – zmusił do kosztownych inwestycji, wywołał niepokój wśród załogi i poróżnił lokalnych mieszkańców z sąsiadami po drugiej stronie granicy.

 

Teoretycznie nie powinna działać, ale nadal fedruje i to na pełnych obrotach. Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej kopalnia Turów, jeszcze niedawno bodaj najmniej znana kopalnia węgla w Polsce, dziś jest na ustach całej Unii Europejskiej. Jak dotąd wadziła głównie ekologom, ale teraz, gdy dostała koncesję na wydobycie aż do 2044 r., wzbudza strach wśród mieszkańców czeskiego regionu przygranicznego. Odkrywka usadowiona jest bowiem w okolicach Bogatyni, na styku trzech granic: Polski, Niemiec oraz Czech, i powoli przesuwa się właśnie w kierunku naszych południowych sąsiadów.

Napięcie rośnie

Żelazna konsekwencja Czechów w składaniu kolejnych skarg i nieskuteczność działań polskiej administracji sprawiły, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zatrzymanie kopalni Turów do momentu rozstrzygnięcia sporu. Polski rząd nie uznał tego nakazu i przystąpił do negocjacji z Czechami warunków wycofania przez nich skargi. Międzyrządowe rozmowy okazały się szalenie trudne, bo Czesi twardo negocjują. Kolejne spotkanie przewidziane jest na najbliższy czwartek w Pradze. Końca sporu na razie nie widać.

W takiej sytuacji licząca ponad 2,2 tys. osób załoga kopalni Turów żyje w strachu o miejsca pracy. Podobnie jak pracownicy Elektrowni Turów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12016

Wydanie: 12016

Spis treści
Zamów abonament