Czynniki niefinansowe stają się coraz ważniejsze
Spółki bardziej muszą dbać o środowisko, społeczeństwo i pracowników, bo wymagają tego od nich inwestorzy. Wpływy mają też coraz ostrzejsze regulacje.
ESG, czyli kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, od paru lat coraz mocniej brane są przez inwestorów pod uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. W 2020 r. fundusze ESG zebrały 51 mld USD, wobec 21 mld USD w 2019 r. Bloomberg szacuje, że na koniec 2025 r. światowe aktywa funduszy inwestujących z duchem ESG będą warte już 53 biliony USD, co stanowić ma jedną trzecią wartości wszystkich funduszy.
W Polsce świadomość rozwoju tego trendu staje się też powszechna, ale warunki ku temu – jeśli ktoś chce trzymać się krajowego rynku – nie są najlepsze, bo struktura branżowa głównych indeksów temu nie sprzyja. Nawet spółki spoza branż takich jak energetyka, paliwa czy surowce dopiero wdrażają strategie ESG. Ostatnio swoje cele w tym zakresie przedstawiły m.in. Pekao, PZU, Grupa Kęty i Ciech.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta