Mity Zjednoczonej Prawicy
Korowód awantur, partactwa i cynizmu nie ma w polskiej polityce końca. Czy sugestia, że prezydent Duda mógłby zawetować lex TVN, to nieśmiały wyłom w tej zasadzie?
Najważniejszy chyba polityk opozycji Donald Tusk opisał marszałek Sejmu Elżbietę Witek jako kryminalistkę i zażądał jej ścigania. To część sporu o prawo kruchej prawicowej większości do reasumpcji sejmowego głosowania w sprawie przerwania obrad Sejmu, ale pośrednio w sprawie lex TVN, które wciąż pozostaje w centrum polsko-polskiej wojny lub raczej jej kolejnej odsłony.
Triki zamiast standardów
Równocześnie mamy sondaż Kantara, w którym Koalicja Obywatelska zrównuje się z Prawem i Sprawiedliwością. Obie partie mogłyby liczyć na poparcie 29 proc. wyborców. Jeśli dodać wyniki pozostałych formacji (Polska 2050 Szymona Hołowni – 17 proc., Lewica – 10), można by orzec, że obóz rządzący stoi w obliczu niechybnej utraty władzy. Wicepremier Piotr Gliński mówi o „prymitywnej wrzutce" – próba była mała, a sondaż telefoniczny.
Daleki jestem od uznawania go za coś przesądzającego. Widzieliśmy już różne dwuznaczne pomiary opinii Polaków. Dopiero co zauważaliśmy, że powrót Donalda Tuska zmienił układ sił wewnątrz opozycji, ale nie podważył pierwszeństwa rządowej prawicy. Tyle że w wielu sondażach jest to już od jakiegoś czasu pierwszeństwo nominalne, bo niedające samodzielnej większości w Sejmie. Trend jest wciąż dyskretny, ale liderzy PiS powinni być zaniepokojeni. Inna sprawa, jakie wyciągają wnioski. Kantar dokonywał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta