Autoportret z czasów zarazy
Historycy sztuki twierdzą, że do dzieł Muncha warto wracać szczególnie teraz, w czasach pandemii. Jego obrazy są coraz droższe, a w Oslo powstaje nowe muzeum słynnego norweskiego malarza.
Nowe muzeum Muncha – wspaniały gmach położony na brzegu fiordów Oslo, w dzielnicy Bjørvika – pierwotnie miało być otwarte wiosną 2020 roku. Wedle najnowszych zapowiedzi ma nastąpić to jesienią. Nachylone wysokimi kondygnacjami ku wodzie – nazwane w konkursie „Lambda" – dzieło hiszpańskiej pracowni architektonicznej Estudio Herreros będzie należało do największych budynków muzealnych na świecie poświęconych jednemu artyście. Ma tu być prezentowanych prawie 400 dzieł, głównie Muncha, choć także innych twórców.
Na stulecie urodzin norweskiego artysty, w 1963 roku, zbiory zostały zebrane i wystawione we wschodniej dzielnicy centrum Oslo – Tøyen. To Munchmuseet szybko zyskało popularność, w roku 2019 zwiedziło je aż 280 tysięcy miłośników sztuki. Teraz zbiory zostaną przeniesione do okazałej siedziby w samym centrum miasta, nad fiordem. Przed pandemicznym kryzysem spodziewano się w nowym gmachu minimum pół miliona zwiedzających rocznie.
Muzeum Muncha przechodzi zatem kolosalną metamorfozę, zyskując przy tym nową nazwę – po prostu MUNCH. Powierzchnia nowego gmachu jest ogromna, pięć razy większa, niż w starym muzeum na Tøyen. To ponad 24 tys. metrów kwadratowych. Budynek składa się z części wysokiej o 13 piętrach i trzypiętrowego rodzaju podium.
Część wysoka pomieści 11 wystaw różnej wielkości, rozmieszczonych na siedmiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta