Jak prawidłowo zidentyfikować kontrahenta z raju podatkowego
Aby sprawnie wykonać nowe obowiązki w zakresie cen transferowych dotyczące transakcji z zaangażowaniem podmiotów z terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, warto zautomatyzować czynności niezbędne do ich rozpoznania.
Poziom skomplikowania przepisów podatkowych jest obecnie bardzo wysoki. Prawo podatkowe zmienia się w szybkim tempie i jest coraz bardziej rozbudowane, a na podatnikach spoczywa coraz więcej obowiązków, a zatem i większa odpowiedzialność. W związku z tym, podatnicy coraz częściej decydują się na wprowadzenie rozwiązań innowacyjnych, które zapewnią im bezpieczeństwo podatkowe, a także ograniczą obciążenia administracyjne, dzięki czemu możliwe jest skupienie się na kwestiach najistotniejszych z perspektywy prowadzenia biznesu.
1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały zmiany w ustawie o CIT dotyczące obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych w transakcjach przeprowadzanych z zaangażowaniem podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzn. raje podatkowe).
Nowelizacja przepisów związana jest z realizacją (przez polski rząd oraz inne kraje członkowskie OECD) polityki zaostrzania regulacji przeciwdziałających zjawisku przerzucania dochodów do rajów podatkowych. Natomiast z perspektywy polskich podatników wprowadzone zmiany na pewno są niemałym wyzwaniem w zakresie wypełniania nowych obowiązków w zakresie cen transferowych. Wprowadzono bowiem obowiązek weryfikacji i ewentualnego dokumentowania transakcji zawieranych także z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta