Zmiany klimatu wymuszają przejście na technologie niskoemisyjne
W sytuacji, gdy prywatni inwestorzy decydują się na podjęcie badań związanych z wdrożeniem SMR, to w odniesieniu do programu rządowego nie ma żadnej konkurencji – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
W poniedziałek 20 września startuje w Warszawie trzecia edycja Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej. Celem tego aliansu jest rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i czystej energii między USA a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W jaki sposób realnie ta współpraca wpływa na rozwój rynku energii w naszym regionie?
Celem warszawskiego spotkania jest przede wszystkim aktywizacja współpracy w ramach inicjatywy. Zaprosiliśmy ministrów ds. energii z blisko 25 państw należących do Trójmorza, regionu Bałkanów Zachodnich i UE, przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także prezesów najważniejszych firm z branży energetycznej. Omówią oni kluczowe kwestie dotyczące polityki energetyczno-klimatycznej w podziale na następujące bloki tematyczne: infrastruktura krytyczna; cywilne aspekty energetyki jądrowej; bezpieczeństwo energetyczne i dostawy energii w regionie; efektywność energetyczna i energia odnawialna oraz aspekty polityki klimatycznej. Na zakończenie spotkania planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji, która posłuży do intensyfikacji współpracy w ramach inicjatywy.
Dostrzegamy ogromne znaczenie i potencjał rozwojowy współpracy w ramach P-TECC. Stwarza ona wiele szans na korzystne relacje w zakresie polityki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta