Cierpliwość UE może się skończyć
Brak funduszy unijnych to nie pogróżki, tylko realna perspektywa – mówi nam Piotr Głowski, prezydent Piły.
Panie prezydencie, ile mieszkańcy Piły płacą za wywóz odpadów?
30 zł od osoby. Za segregowane. Nie ma obecnie śmieci niesegregowanych, bo istnieje obowiązek segregacji.
Pytam o te opłaty, bo ostatnio miasto zdecydowało o sprzedaży swoich udziałów w śmieciowej spółce Altvater.
To spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a miasto było w niej mniejszościowym właścicielem. O tym, kto z danego obszaru wywozi śmieci, decyduje przetarg, a nie udział w jakimś przedsiębiorstwie.
Mamy związek międzygminny, który został zawiązany przez kilkanaście gmin z północnej Wielkopolski. To on ogłasza przetargi na wywóz odpadów komunalnych dla pięciu sektorów. Albo jakiś podmiot je wygrywa, albo nie. Spółka Altvater jest operatorem w trzech z pięciu sektorów, dwa obsługiwały inne firmy.
Przygotowujecie się do czwartej fali koronawirusa?
Podjęliśmy działania nie tylko profilaktyczne. Pomagamy mieszkańcom się zaszczepić. Prowadzimy takie akcje choćby na miejskim rynku. Np. w poprzednią sobotę kilkadziesiąt osób się zaszczepiło. Część z nich tego nie planowała, ale jak z nimi rozmawiałem, to powiedzieli, że było blisko, więc się zaszczepili. Uświadamiamy wszystkich, jakie są ryzyka. Osobiście miałem nieprzyjemność uczestniczyć w wielu pogrzebach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta