Koordynacja jak w PRL
Krajowa Sieć Kardiologiczna w proponowanym kształcie stanowi spore niebezpieczeństwo dla chorych – mówi Prof. Robert Gil.
Jak pandemia wpłynęła na leczenie chorób serca?
To, co się stało, jest wręcz nie do zrozumienia – oto w związku z jedną infekcją prawie „zapadła się" cywilizacja, a już na pewno zawiodła ochrona zdrowia. Sporą rolę odegrał tu wątek strachu, który w początkach pandemii został wyolbrzymiony. Spowodował, że inne choroby, np. sercowo- naczyniowe, teoretycznie przestały być istotne. Wszyscy skupili się na walce z covidem, licząc na to, że skoro z całą resztą chorób jakoś sobie radziliśmy, to i teraz sobie poradzimy. Tylko tak sobie radziliśmy, żeśmy się rozbroili, straciliśmy system, który był wydolny, i doprowadziliśmy do tego, że przestraszony pacjent siedział w domu.
Czy do czwartej fali jesteśmy przygotowani trochę lepiej?
Choć czwarta fala zbliża się z opóźnieniem, znowu nastawiamy się na optymistyczny scenariusz mniejszej liczby zakażeń i hospitalizacji. Tyle że nasza efektywność w walce z covidem wiele się nie poprawiła. Jeśli system znów zostanie zdominowany przez infekcję covidową, to pacjenci planowi, ale też z zachorowaniami ostrymi, z innych obszarów medycyny będą ginąć, a w każdym razie pogarszać swój stan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta