Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki CIT konwersji wierzytelności własnych

20 września 2021 | Podatki i księgowość | Dominik Bregida

Pośrednią konwersję wierzytelności na kapitał zakładowy traktować należy jako wniesienie wkładu niepieniężnego, gdyż wierzytelność zamieniana jest na inne prawo majątkowe, czyli udziały, i nie jest wniesieniem wkładu w formie pieniężnej. Ten można bowiem zrealizować tylko przez wpłatę gotówki lub przy użyciu pieniądza bankowego.

 

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 2021 r. (II FSK 2741/18).

Naczelnik urzędu celno-skarbowego określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w związku z zaniżeniem przychodów z tytułu pośredniej konwersji pożyczki na kapitał zakładowy spółki zależnej. Zdaniem organu, spółka zaniżyła przychody o kwotę stanowiącą nominalną wartość udziałów objętych w zagranicznej spółce zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności własnej (pożyczki). Natomiast zdaniem spółki, wniesiony wkład w postaci wierzytelności pożyczkowej miał charakter pieniężny, na co wyraźnie wskazywała uchwała wspólników spółki zależnej, sporządzone akty notarialne oraz czeskie prawo handlowe, znajdujące swe odzwierciedlenie w akceptujących transakcje rozstrzygnięciach czeskiego sądu rejestrowego.

Sprawa trafiła do WSA w Krakowie, który zgodził się z organem uznając, że pośrednią konwersję wierzytelności na kapitał zakładowy należy traktować jako wkład niepieniężny. Sąd poparł także pogląd organu, zgodnie z którym spółka nie miała prawa do rozpoznania kosztu w wartości odpowiadającej kwocie głównej udzielonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12070

Wydanie: 12070

Spis treści
Zamów abonament