Kiedy ugody patentowe ograniczają konkurencję
TSUE może przyznać przedsiębiorcom farmaceutycznym pewną swobodę w kończeniu sporów.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ( TSUE) wydał 25 marca 2021 r. wyrok w pierwszej unijnej sprawie dotyczącej ugód patentowych z odwróconą płatnością, tzw. pay for delay. Sprawa dotyczyła duńskiej firmy farmaceutycznej Lundbeck. W ramach ugód pay for delay, charakterystycznych dla sektora farmaceutycznego, przedsiębiorca innowacyjny dokonuje transferu korzyści np. płatności sumy pieniężnej na rzecz przedsiębiorcy generycznego, który w zamian za to powstrzymuje się od wejścia na rynek z generycznym produktem leczniczym.
TSUE przesądził, że ugody pay-for-delay mogą być uznane za najpoważniejsze ograniczenie prawa konkurencji, a zasadnicze dla oceny jest uzasadnienie dla odwróconej płatności. Nie ma natomiast znaczenia, czy patent pozostawał w mocy, a ograniczenia nałożone w ugodzie nie wykraczały poza prawa nim przyznane.
Tło rynkowe
Istotność działalności badawczo-rozwojowej (R&D), a także powiązane koszty i ryzyko jej prowadzenia sprawiają, że ochrona patentowa jest najważniejsza dla przedsiębiorców farmaceutycznych wprowadzających na rynek nowe produkty lecznicze. Ma zapewnić swoistą wyłączność na rynku umożliwiającą odzyskanie choćby części kosztów R&D i motywację do dalszych działań.
Jednocześnie bardzo częste są spory patentowe, wszczynane m.in. przez przedsiębiorców generycznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta