Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukcesja i możliwości zmiany fundatora

28 września 2021 | Dobra Administracja | Dawid Feliszek

Fundacje są coraz częściej wykorzystywaną formą organizacyjno-prawną prowadzonej działalności. Przede wszystkim to organizacje społeczne chętnie wybierają fundację jako podmiot, który jest podstawą ich działań.

Fundacje bywają także elementami bardziej złożonych biznesowych struktur wykorzystujących możliwości, które daje utworzenie fundacji, w szczególności na płaszczyźnie wizerunkowej oraz podatkowej. Ta popularność fundacji wynika z dość prostej regulacji ustawowej, która pozostawia spore pole manewru do szczegółowych zapisów w statucie pozwalających na dostosowywanie fundacji do ściśle określonych celów. Owa lakoniczność przepisów ustawy o fundacjach nie rozwiązuje jednak wielu pojawiających się na tym tle wątpliwości, co przy braku odpowiednich rozwiązań w statucie może stwarzać poważne problemy utrudniające nie tylko funkcjonowanie fundacji, ale czasami nawet stawiające pod znakiem zapytania możliwość jej dalszego istnienia. Jednym z takich zagadnień jest kwestia osoby fundatora, jego uprawnień i możliwości wpływu na utworzoną fundację.

Wprowadzenie fundatora do fundacji

Przepisy ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 2167) przewidują, że fundator (osoba lub osoby fizyczne bądź prawne) składa w formie aktu notarialnego oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji (akt fundacyjny), w którym wskazuje cel fundacji oraz składniki majątkowe, które przeznacza na jego realizację. Dalej fundator ustala treść statutu fundacji lub upoważnia do jego ustalenia inną osobę. O ile zatem dla ustanowienia fundacji obecność fundatora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12077

Wydanie: 12077

Spis treści
Zamów abonament