Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy w sądach może zaistnieć mobbing?

29 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Nie będzie przemocą psychiczną krytyczna uwaga sędziego o braku zwrotki w aktach sprawy.

Stosunki między pracownikami sądów różnią się nieco od tych w zwykłych firmach. Wynika to z faktu, że w sądach spotykają się pracownicy o bardzo różnym statusie, kulturze i wykształceniu. Dlatego tak istotne są działania prewencyjne mające zapobiegać zjawisku mobbingu.

Pojęcie mobbingu obrasta różnego rodzaju mitami i wyobrażeniami pracowników. Generalnie jest ono nadużywane, dlatego warto na wstępie sięgnąć do przepisów. Definicję mobbingu zawiera art. 943 § 2 kodeksu pracy, w myśl którego mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, zaniżającym ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go od współpracowników lub wyeliminowanie z zespołu. Jest to więc definicja dość ogólna i rozbudowana.

Podkreślić jednak trzeba, że wszystkie przesłanki mobbingu muszą być spełnione łącznie, a więc jednocześnie uporczywe i długotrwałe oraz polegać na nękaniu lub zastraszaniu pracownika oraz wywoływać u niego określone skutki.

Trzeba podkreślić, że opisane działania muszą się cechować złą wolą ich sprawcy. Uporczywość oznacza rozciągnięte w czasie, stale powtarzane i nieuchronne (z punktu widzenia ofiary) zachowania. Natomiast nękanie, o którym mowa w art. 943 § 2 kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12078

Wydanie: 12078

Spis treści

Reklama

Zamów abonament