Ład praworządności dla Polski
Po co obywatelom sądy niebędące sądami?
Grozi nam ogromy chaos prawny. Nie ma pomysłu na wyjście z impasu. Wysoką cenę za ten chaos zapłacą obywatele, dla których istnieje wymiar sprawiedliwości. Po co obywatelom sądy niebędące w istocie sądami, sędziowie, ale nieorzekający, i sędziowie orzekający, ale niebędący sędziami?
Wyrok ETPC w sprawie Reczkowicz przeciwko Polsce wzbudza wiele emocji. Niektórzy z sędziów po ponad trzech latach działania KRS w nowej formule zaczęli kwestionować status swoich kolegów, składając oświadczenia o wstrzymaniu się od orzekania, choć prawo o ustroju sądów powszechnych takiej instytucji nie zna. Inni badają w drodze czynności orzeczniczych status sędziów orzekających w pierwszej instancji. W reakcji niektórzy z nich zostali odsunięci przez ministra sprawiedliwości od czynności za działania w istocie orzecznicze.
Pojawią się coraz większe problemy dotyczące statusu sędziów, którzy zostali powołani przez prezydenta na wniosek KRS na określone stanowiska. Powstaje pytanie: jaki jest status tych sędziów, jaki wpływ na procesy będzie miał wyrok ETPC Reczkowicz przeciwko Polsce i jak wybrnąć z tego kryzysu? Jedno jest pewne: sędziowie sami, swoimi orzeczeniami, nie przywrócą ładu praworządności. Potrzebne są nowe rozwiązania ustawowe oddające KRS „w ręce" sędziów i przywracające legitymizacje sądom i sędziom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta