Politechnika Warszawska przed historyczną szansą
W dniach 28–30 września obchodzony jest jubileusz 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na znaczenie zarządzania przestrzenią dla gospodarki narodowej.
Materiał informacyjny
W Polsce trzeba stworzyć miejsce, gdzie problemy o dużej wadze politycznej i społecznej byłyby dyskutowane bez ograniczeń natury lobbystycznej. Dawno zgromadzona wiedza się marnuje. Doświadczamy zapaści dialogu zawodowego. Eksperci komunikują się z politykami przez media. Zaplecze merytoryczne obu izb parlamentu jest zbyt skromne, brakuje fachowców z różnych dziedzin. Ludzie, którzy wiedzą najwięcej, nie pracują w Sejmie, ale na uczelniach i za granicą.
Szansa w ekspertach
Dlatego rolę sztabu ekspertów mogłaby spełniać sieć kilku specjalizowanych think tanków, składających się z naukowców z najważniejszych polskich uczelni, współpracujących z przedsiębiorcami. Postuluję podjęcie takiej inicjatywy i utworzenie jednego z tego typu ośrodków na Wydziale Geodezji i Kartografii. Zalążkiem współpracy międzyuczelnianej może być niedawno utworzona Sieć Naukowa Analiz Geoprzestrzennych Polski. Zaplecze ekspertów wydziału powinno współpracować ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół PW Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Wskazane byłoby powołanie fundacji finansowo wspierającej think tank (absolwenci, przyjaciele mogliby przekazać na ten cel 1 proc. podatku). Taki zespół nie może bowiem funkcjonować bez specjalistów innych branż, m.in. geologów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta