Cywilizacja obrazkowa, czyli średniowiecze online
Nachalna propaganda szczepień w telewizji przyniosła odwrotny skutek. Po prostu ludzie boją się zastrzyków i reagują na obraz strzykawki z igłą wbijającą się w skórę człowieka, a nie na rozsądną treść – twierdzi producent telewizyjny i publicysta.
Miliony ludzi żyją obecnie na powrót w dobie cywilizacji obrazkowej – to efekt telewizji i internetu. Pierwszą potrzebą w domu stał się nie stół do jedzenia rodzinnych posiłków, tylko telewizor i smartfon. W Pakistanie i w Boliwii, w północnej Afryce, a także w Chinach telefon komórkowy ma każdy. Zwróćmy uwagę, że nastąpił nawrót do wczesnego średniowiecza w krajach, takich jak Afganistan, gdzie większość społeczeństwa to analfabeci, dzięki czemu talibowie mogli opanować kraj po wyjściu Amerykanów, którzy niemądrze usiłowali tam wprowadzać liberalną demokrację i zmianę obyczajów, np. wobec kobiet (równouprawnienie). Talibowie na pewno intelektualistami nie są, ale świetnie się komunikują ze sobą i czerpią informacje z internetu. Średniowiecze online.
Emigranci i uchodźcy zalewający Europę w poszukiwaniu lepszego życia są przeważnie młodymi mężczyznami w dżinsach, bez wyjątku zaopatrzonymi w telefony komórkowe. Nikt nie zadaje sobie logicznego pytania – kto opłaca rachunki? Kto opłaca abonament faceta, który od roku siedzi w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos? On sam? Sądzę, że opłaca mu rachunek telefoniczny ktoś inny, np. rodzina oglądająca telewizję i newsy w Syrii, pod kątem tematu – „co tam w Europie, wpuszczają czy nadal nie wpuszczają?"; „czy raj, czyli Niemcy, został znowu otwarty, czy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta