Wiatr ratuje wysłużone elektrownie węglowe
Spółki energetyczne przesuwały planowane zwykle na lato remonty bloków. Chciały w pełni wykorzystać „żniwa", jakim jest okres rekordowych cen energii.
Trwające coraz częściej remonty bieżące bloków węglowych sprawiają problemy Polskim Sieciom Elektroenergetycznym. Symbolicznym początkiem trudnego okresu jest planowany wcześniej miesięczny przestój pracy największego bloku energetycznego w Polsce B11, wchodzącego w skład kompleksu w Kozienicach. W sukurs przychodzi jednak wiatr.
Dobre już było
W sierpniu Polska była eksportem energii netto. Był to pierwszy raz od kilku lat. Kierunek przepływów energii może jednak uśpić naszą czujność. Początek września odznaczał się rosnącą produkcją energii z wiatru i wciąż utrzymującą się na wysokim poziomie produkcją energii z fotowoltaiki. Jesień może być jednak mniej optymistyczna niż nam się to wydaje. Świadomy sytuacji jest operator systemu Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Jeżeli prognozowana jest trudna sytuacja bilansowa, PSE mogą wykorzystać różne narzędzia, służące do utrzymania odpowiedniego poziomu rezerw. Oprócz np. polecenia zwiększenia generacji czy zmiany terminów remontów od tego roku operator może wykorzystać także rynek mocy. To mechanizm, w ramach którego elektrownie otrzymują wynagrodzenie w zamian za gotowość dostarczenia mocy do systemu. W rynku mocy uczestniczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta