Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd nie lubi liniowców

05 października 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Kornecka

Dlaczego rząd postanowił za wszystkie korzystne zmiany obciążyć jedną grupę społeczną? Czy to oznacza nieformalną likwidację podatku liniowego w naszym kraju?

 

Podatkowy Polski Ład w ubiegłym tygodniu został uchwalony przez Sejm. Przeszedł większością głosów PiS, a większość poprawek również pochodziła tylko z kręgów ZP. Autorzy zmian podatkowych jednak wciąż nie zaproponowali ani jednego korzystnego rozwiązania dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym. Czemu ten rząd tak nie lubi liniowców?

Więcej dysproporcji

W ostatnim czasie doszło do modyfikacji zaproponowanych pierwotnie rozwiązań podatkowych. I tak, składka zdrowotna dla przedsiębiorców zostanie podwyższona, ale będzie wciąż obliczana w wysokości 4,9 proc. od uzyskiwanego dochodu (a nie jak pierwotnie zapowiadano 9 proc.), działalność gospodarcza rozliczająca się na skali podatkowej otrzyma, postulowaną przez ostatnie miesiące przez Porozumienie, ulgę dla klasy średniej. Natomiast rodziny z czwórką dzieci przy odpowiednich dochodach nie zapłacą już niedługo ani złotówki podatku dochodowego. Zmiany te należy oczywiście ocenić pozytywnie, zwłaszcza że są one od dawna postulowane przez liczne środowiska. W zasadzie od tego trzeba było zacząć. Co ciekawe jednak, większość z korekt w znaczny sposób poprawia sytuację osób rozliczających się na dotychczas obowiązujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12083

Wydanie: 12083

Spis treści
Zamów abonament