Miasta szukają dróg zrównoważonego rozwoju
Przezwyciężenie kryzysu klimatycznego to wyzwanie kluczowe dla dalszego rozwoju społeczeństw. Materiał powstał we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Europa jest wśród światowych liderów rozwiązań w tym zakresie. To właśnie z myślą o sprostaniu tym wyzwaniom powstał Europejski Zielony Ład (EZŁ). Ma on pomóc przekształcić UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto, w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, ale także taką, w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.
EZŁ ma również pomóc w wyjściu z zawirowań gospodarczych spowodowanych przez pandemię. Jak przypomina Komisja Europejska, będzie on finansowany ze środków stanowiących jedną trzecią kwoty 1,8 bln euro przeznaczonej na inwestycje w ramach planu odbudowy NextGenerationEU oraz ze środków pochodzących z siedmioletniego budżetu UE.
Co możemy zyskać na zmianach? Wśród korzyści płynących z EZŁ Bruksela wskazuje m.in. takie efekty, jak świeże powietrze, czysta woda, zdrowe gleby i różnorodność biologiczna, zdrowa i przystępna cenowo żywność, czystsza energia i najnowsze ekologiczne innowacje technologiczne, wyremontowane energooszczędne budynki czy większa oferta transportu publicznego.
Te działania są ważne na szczeblu ponadnarodowym i krajowym. Mają jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta