Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca odpowie za przemilczenie zagrożeń

07 października 2021 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Za brak pełnej informacji o ryzykach związanych z wykonywaną pracą zawodową pracodawca może ponieść odpowiedzialność zarówno wykroczeniową, jak i cywilnoprawną.

 

Pracodawca ma obowiązek dokonać oceny i udokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą. Ponadto musi informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego są to obowiązki ustawowe o charakterze publicznoprawnym, a ich beneficjentem jest każda osoba świadcząca pracę, bez względu na formę prawną (wyrok z 20 kwietnia 2021 r., III OSK 400/21).

Jak trafnie zauważył NSA w wyroku z 2 października 2002 r. (II SA/Wr 319/00, Pr. Pracy 2003, nr 2, poz. 38) „rozważane obowiązki mają kategoryczny i bezwarunkowy charakter, co oznacza, iż dotyczą one wszystkich stanowisk pracy, zaś ich wykonanie nie jest uwarunkowane oceną danej pracy jako związanej z ryzykiem mieszczącym się lub odbiegającym od normalnego doświadczenia zawodowego".

Konsekwencje zaniedbań

Pracodawca, który nie wywiązuje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12085

Wydanie: 12085

Spis treści
Zamów abonament