Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zezwolenie na pracę czasem lepsze od rejestracji oświadczenia

07 października 2021 | Kadry i Płace | Bartosz Abramowicz Michał Olszewski

Procedura uzyskania zezwolenia na pracę jest czasochłonna. Jednak cudzoziemiec z państwa trzeciego uniknie późniejszych problemów związanych z oczekiwaniem na wydanie zezwolenia jednolitego czy Niebieskiej karty.

Przyjazd, a następnie pobyt i praca w Polsce cudzoziemca – obywatela państw spoza UE/EOG/Szwajcarii – może się odbywać w ramach różnych ścieżek imigracyjnych. W zależności od scenariusza relokacji inny będzie też okres liczony od rekrutacji cudzoziemca do rozpoczęcia przez niego pracy w Polsce. Jednak wybrany wariant wpłynie też na dostępne dla cudzoziemca na późniejszym etapie – już po przyjedzie do Polski – opcje legalizacji dalszego pobytu i pracy.

W tym artykule przenalizujemy przypadek cudzoziemca, który przebywa za granicą i nie ma dostępu do polskiego rynku pracy, tj. nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wystąpienie przez pracodawcę o wydanie zezwolenia na pracę, na podstawie którego cudzoziemiec będzie wnioskował o wizę w swoim kraju macierzystym (chyba że jest on uprawniony do ruchu bezwizowego).

W przypadku obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii zezwolenie na pracę może zostać zastąpione oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z wyjątkami dotyczącymi pracy sezonowej).

Powszechnie uważa się, że „ścieżka oświadczeniowa" jest szybsza i tym samym lepsza. Jednak nie jest tak w każdym przypadku. Czasami zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika lepsza jest „ścieżka zezwoleniowa".

Zwykle szybsza ścieżka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12085

Wydanie: 12085

Spis treści
Zamów abonament