Wciąż można zatrudnić bez wstępnych badań lekarskich
Nadal obowiązują przepisy, które zwalniają pracodawcę z obowiązku kierowania nowego pracownika na profilaktyczne wstępne badania lekarskie. Te ułatwienia nie obejmują jednak wszystkich stanowisk.
- Planujemy zatrudnić kilkuosobową grupę pracowników. Do obsadzenia są stanowiska administracyjno-biurowe, kilka stanowisk produkcyjnych oraz stanowisko, na którym występuje praca z materiałami niebezpiecznymi. Czy musimy kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich pracowników? – pyta czytelniczka.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się m.in. wstępne badania lekarskie, na które kierowane są osoby przyjmowane do pracy. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Ułatwienia w pandemii
Wprowadzona tzw. tarcza antykryzysowa, czyli ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.) cały czas przewiduje pewne ułatwienia dla firm związane z realizacją obowiązków pracodawcy w zakresie badań medycyny pracy. Ułatwienia te obowiązują w trakcie trwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta