Jak możemy oszczędzać powietrze w energooszczędnym domu
Niezbędną, a często lekceważoną, instalacją w naszych mieszkaniach jest wentylacja. Dziś nawet ten system można zaprojektować tak, by pracował dla mieszkańców.
Kratki wentylacyjne w kuchniach i łazienkach zwykliśmy traktować po macoszemu: w wielu domach czy innych budynkach użytkowych pamięta się o ich istnieniu tylko wtedy, gdy ptaki uwiją sobie gniazdo w przewodzie wentylacyjnym lub gdy z zewnątrz zaczną dochodzić niemiłe zapachy.
Tymczasem wentylacja to jeden z najważniejszych systemów budynku. Nie tylko ma nam zapewniać komfort przebywania w pomieszczeniach, ale też może się przyczyniać do podwyższania poziomu efektywności energetycznej budynku. Może, ale nie musi – ponieważ w tradycyjnych instalacjach wentylacyjnych (nazywanych przez specjalistów grawitacyjnymi) traciliśmy od jednej czwartej do jednej trzeciej ciepła wytwarzanego na potrzeby ogrzania domu. W nowoczesnym i proekologicznym budownictwie tym stratom można zapobiegać.
Nie oddychać smogiem
– W pomieszczeniach, czy to w biurach, czy domach, liczy się jakość środowiska wewnętrznego – zaznacza Alicja Kuczera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. – A tu na pierwszym planie mamy jakość powietrza: dobrą wentylację, materiały wykończeniowe, które nie emitują lotnych związków organicznych czy formaldehydu. Przy dobrej wentylacji nie rośnie stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach, więc ich użytkownicy nie mają tendencji do przysypiania. Nie sposób przecenić zatem zalet dobrego systemu wentylacyjnego, tak w pracy, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta