Przyspieszenie cyfrowe impulsem dla gospodarki
Pandemia przemodelowała sposób funkcjonowania znacznej części społeczeństwa. Na zmiany muszą odpowiadać zarówno decydenci prowadzący politykę gospodarczą, jak i przedstawiciele biznesu.
Nagłe pojawienie się koronawirusa z dnia na dzień zmieniło nasze życie gospodarcze, społeczne, rodzinne. Pandemia wpłynęła na to, jak pracujemy, uczymy się, kupujemy, czy też korzystamy z usług. Wiele obszarów zostało poddanych trudnej próbie.
Wyzwaniem, jeszcze mocniej wybrzmiewającym podczas pandemii, jest sprawne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Innym kluczowym obszarem, zapewniającym efektywne życie społeczne jest szeroko pojęta cyfryzacja. Potrzebne wydają się także dostosowania zarówno w zakresie infrastruktury jak i otoczenia prawno-regulacyjnego, tak aby utrwalić korzystne zmiany, do których doszło podczas pandemii; to choćby kwestie związane z pracą zdalną, rozwojem szeroko pojętego e-commerce czy uwrażliwienie na kwestie ekologiczne.
Wyzwania stare i nowe
Jak wskazywali uczestnicy debaty „Nowa post(?)covidowa epoka. Przemiany społeczne związane z pandemią – jak powinna się zmienić polityka gospodarcza, w jaki sposób powinien dostosować się biznes", która odbyła się podczas Kongresu 590, we wspomnianych obszarach jest sporo wyzwań, z których zdaje sobie sprawę zarówno rząd, jak i biznes.
Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, podkreślił, że w okresie walki z pandemią wielką rolę odgrywał obszar związany z rynkiem pracy.
– Rozwiązania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta