Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Home office sprzyja mobbingowi i dyskryminacji

07 października 2021 | Kadry i Płace | DR JOANNA OSTOJSKA-KOŁODZIEJ

W czasie pandemii zjawiska zastraszania, nękania i molestowania istotnie się nasiliły. Tryb pracy zdalnej nie zwalnia zaś pracodawcy z odpowiedzialności za przeciwdziałanie takim zachowaniom.

Przejście w tryb tzw. pracy zdalnej, kiedy to bezpośredni kontakt między pracownikami jest ograniczony do minimum, miało potencjalnie uchronić pracodawców przed zarzutami mobbingu i dyskryminacji. Dane pokazują jednak, że w czasie pandemii te zjawiska istotnie się nasiliły, a do pracodawców regularnie napływają sygnały o występowaniu niepożądanych zachowań w czasie pracy świadczonej z domu.

Różne przyczyny

Powodów zwiększonej liczby zgłoszeń mobbingu lub dyskryminacji należy upatrywać w co najmniej dwóch okolicznościach. Po pierwsze, czas lockdownu i izolacji w relacjach międzyludzkich wpływa na nastroje społeczne i na sposób zarządzania zespołami. Po drugie, okres ten przynosi dużą niepewność gospodarczą i obawy o utratę zatrudnienia – bojąc się utraty pracy pracownicy przyjmują niekiedy, że zgłoszenie mobbingu lub dyskrymiacji wyposaży ich w istotny oręż na wypadek planowanych przez pracodawcę redukcji zatrudnienia.

Konieczność stosowania nowych sposobów organizacji pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12085

Wydanie: 12085

Spis treści
Zamów abonament